Miután egyszer megnéztem a "Gladiátor" filmet, megígértem magamnak, hogy ellátogatok a Colosseumba. Hamarosan találkoztam egy Kirándulás a Colosseumbakirándulóhellyel, ahol azonnal megrendeltem egy túrát Rómába a fő attrakcióval.

Bevallom, hogy nem egyszer dicsértem magam határozottságom miatt: neki köszönhetően nem kellett több időt töltenem a jegyek sorában, mint a Colosseumon belül. Végül is több mint elég ember van, aki be akar jutni a legnagyobb és leghíresebb „halálszínházba”.

Szeretnék tanácsot adni azoknak, akik még mindig egyedül járnak kirándulni. A Colosseumba metróval vagy busszal lehet eljutni.

Most megosztom a kirándulás benyomásait. A sport és a véres játékok helyszíne, a Colosseum arénája egy hatalmas ellipszis alakú, 86 m hosszú és 54 m széles platform, amelyet 50 méteres fal vesz körül 80 boltívvel.

Ennek a pompás épületnek az alján állva felemeltem a szemem, és körbenéztem a lelátókon, koncentrikus gyűrűkkel, amelyek elhatárolódtak az arénától. Itt gyűltek össze azok, akik kenyeret és cirkuszt követeltek.

Elképzeltem, hogy 60 000 sikoltozó néző ujjongja a győzteseket, és nézi, ahogy a veszteseket áthúzzák a halál kapuján. Libabőr futott át a bőrömön ...

Igazi katarzist azonban megtapasztaltam a Hypogeumban - a Colosseum földalatti királyságában. Itt jelenik meg teljes szörnyűségében.

Az ősi színház kulisszái komor folyosók labirintusából állnak, ahonnan a gladiátorok harcoltak, vadállatokért szolgáló tollakból és mély aknákból, amelyeken keresztül felemelték őket.

Itt a fáklyák fényében a halálos előadások próbáit tartották, fegyvereket és homokot készítettek elő, amelyeket az arénára szórtak, hogy az elnyeli a vért. A homokot harenának hívták. Ez a név emlékeztet valamire? Így van, az "aréna" szó tőle származott.